1072638.jpg1278125.jpg904269_360296637408440_2111401422_o.jpg992808.jpgBild 04 Wartburg 311 Prototyp.jpgW353W.jpgimg023.jpgwartburg-312-300-ht-hardtop-coup--168679.jpg

2. jarní Wartburg sraz Vlastějovice

Vlastějovice na podruhé

V pořadí teprve druhý jarní sraz Wartburgů, který jsme uspořádali v kempu nedaleko Vlastějovic u Zruče nad Sázavou. Celý týden nás z televize netěšili zprávami o počasí, přesto se už od pátku zdálo, že bude hezky. Dalším problémem, který byl ale stálý, bylo nečekaně hodně uzavírek v okolí  a dokonce na trase druhé etapy, kterou jsme byli nuceni tímto zrušit a řešit ji spanilou jízdou.

V pátek se v kempu sjelo prvních asi 7 vozů, převážně pořadatelských, ladili jsme poslední detaily a večer po vydatné večeři šli na kutě. Zde se musím přiznat, že mi byla neskutečná zima. Chybou bylo zapomenout doma spacák, ale ani dvě peřiny a několik vrstev oblečení mi nepomáhalo. Ráno nás však přivítalo sluníčko a vše bylo zatím zapomenuto.

Ráno se začala sjíždět vozidla ze všech koutů republiky a jejich počet strmě stoupal až dosáhl 24 startujících posádek. Do cíle dojelo 21 z nich. Převažoval typ 353, včetně několika kombíků ale i upravených vozů. 4mi kusy byly zastoupeny kulaté 311tky a 2 čtyřtakty. Ráno byla navíc v hospodě připravena výstava socialistických hraček a jiných instrumentů.

Po rozpravě a prvním úkolu u policisty z NDR vyrazily posádky v minutových odstupech do první etapy. Ta vedla do cíle na náměstí v Ledči nad Sázavou. Zde byla na dvě hodiny vozidla vystavena očím kolemjdoucích a hlasovalo se v eleganci. Krom toho si posádky došly na oběd. Druhá etapa vedla do obce Tasice, ale jak už bylo poznamenáno, na místo jízdy podle itineráře, jsme jeli kolonou. I v té se můj spolujezdec a kolega od startovního praporu se mnou bál, ale nevím proč..

V Tasicích byla pro účastníky připravena exkurze v tamní sklárně, která se proslavila především socialistickým seriálem Synové a dcery Jakuba Skláře, který se tu natáčel. Bohužel sklo se zde přestalo foukat v roce 2002. Přesto byla exkurze hodnocena kladně. Z Tasic jsme vyráželi na poslední etapu v dvouminutových odstupech a po cestě na soutěžící čekala záludná kontrola od východoněmecké lidové policie. Díky zrušené druhé etapě byla vozidla v cíli asi o hodinu dříve a o to dříve mohly být i výsledky.

      

Než se ale rozdaly ceny, proběhla soutěž o Miss Wartburg, kterou se stala Darina Stuchlíková. Následovalo vyhlášení výsledků, poděkování pořadatelům od předsedy (mmj. hlavního organizátora) a posléze už se začaly posádky otáčet zpět k domovům. Celkově byl sraz hodnocen velmi kladně a doufáme, že se i příští rok sjede přinejmenším stejné množství aut.

Původně nebyl vůbec určen smolař srazu, protože téměř všechny stroje makaly. Chyby se našly jen u dynama Hraboše. Pak ale cestou domů se Radku Machuldovi náhle zastavil motor. A to hned několikrát na krátkém úseku. Nejprv se vyměnilo těsnění v pumpě, pak celá pumpa. Ovšem problém byl nakonec, po krátké rozborce karburátoru, objeven. Zaseklý ventil nad plovákem. Potom s malými potížemi dojel již domů. Asi úplně největším smolařem byl kolega Vitold Dubas z Polska, který v pátek vyrazil na sraz do Vlastějovic. Ujel přes 300 km, ale před posledními 120 km se definitivně zastavil díky prasklému pístnímu kroužku a zadřenému válci. Noc tak strávili na cestě, protože s sebou neměl žádný kontakt na někoho v ČR. A v sobotu se museli navrátit na podvalníku domů do Polska. Dozvěděli jsme se to od něj a jeho manželky z e-mailu druhý den. To jen na doplnění, že chybělo málo a mohl být sraz ve Vlastějovicích srazem mezinárodním.

Část účastníků (5 posádek) v neděli pokračovala výletem do Kácova. Zde navštívili zámek, muzeum motocyklů a rádií. Po společném obědě se rozprchli k domovům. Tím byl sraz definitivně zakončen a již se těšíme na třetí ročník.

Výsledky a odkazy na konci stránky

Text: Vojta Nehyba                                       Foto: Vojta Nehyba, Radek Machulda a Milan Lämlein

 

      

                                  

další fotky na odkazech:

http://wojta101.rajce.idnes.cz/2._jarni_Wartburg_sraz/

http://neper.rajce.idnes.cz/2._Jarni_Wartburg_sraz_Vlastejovice_2014/

 

Joomla templates by a4joomla